מהו רווח תפעולי?

יש הרבה מונחים בעולם העסקי שצריך להכיר, ואחד מהבסיסיים ביותר הוא הרווח התפעולי. זהו מדד שמספר לנו עד כמה הפעילות השוטפת של חברה מרוויחה, לפני שמתחשבים בהוצאות המימון ובמסים. זוהי מטרה מרכזית עבור כל חברה – לא רק להכניס כסף, אלא גם לוודא שמה שנשאר בכיס אחרי כל ההוצאות הוא סכום מכובד.

בדרך כלל, אנחנו מחשבים את הרווח התפעולי על ידי הפחתת הוצאות התפעול ועלויות הייצור מהרווח הגולמי. זה לא תמיד פשוט כמו שזה נשמע, כי לכל חברה יש את ההוצאות הייחודיות לה בהתאם לאסטרטגיה ולמודל העסקי שלה. לכן, הרווח התפעולי משקף משהו רחב יותר מסתם מספרים בדוח – הוא משקף את חוסנה ויעילותה של החברה.

מהות הרווח התפעולי

כשאנחנו מדברים על רווח תפעולי, אנחנו מתקרבים ללב הפעילות העסקית של כל חברה או עסק. זה המונח שמתאר את היכולת לייצר כסף מהשוק עצמו, מהפעילות היום-יומית הרגילה, לפני שמתחשבים בהוצאות מימון או מסים.

אז איך מחשבים את זה? מתחילים מההכנסות, כל הכסף שנכנס מהלקוחות, מורידים מזה את עלויות המכירות או הייצור, ומה שנשאר זה הרווח הגולמי. עכשיו, קחו נשימה עמוקה, כי יש עוד קטע: מהרווח הגולמי הזה אנחנו צריכים להפחית גם את ההוצאות התפעוליות – דברים כמו שכר עובדים, השכרת משרדים, תחזוקה ואחזקה.

הסיפור פה הוא שרווח תפעולי לא רק ממפה את היעילות התפעולית, אלא גם נותן לנו אינדיקטור מדויק לבריאות הכלכלית של העסק, כי הוא מתמקד בליבה של העסק ולא בעניינים חיצוניים.

חישוב רווח תפעולי

בעולם העסקים של היום, אנחנו מחפשים דרכים להבין כמה באמת הרויחה החברה שלנו לפני התעסקות עם מסים וריביות. רווח תפעולי, זו המדד הזה שמספק לנו את התמונה הכי ברורה.

אז כיצד אנחנו מחשבים את זה? פשוט מאוד:

  1. הכנסות ממכירות – זה סכום הכסף שהחברה שלנו משיגה ממכירת מוצרים ושירותים.
  2. עלויות מכר – הוצאות ישירות הקשורות לייצור המוצר, כגון חומרי גלם ועבודה.
  3. עלויות תקורה – המורכבות מהוצאות שאינן ישירות קשורות לייצור

השוואה למדדים פיננסיים אחרים

בעולם הפיננסי, אנחנו לעיתים קרובות משווים את רווח התפעולי למדדים אחרים על מנת לקבל הבנה רחבה יותר על בריאותה של חברה. כל מדד מספק פריזמת הבנה שונה.

רווח גולמי – הרווח שמתקבל לאחר שמורידים עלויות יצור מההכנסות. זהו שלב ראשוני שמראה על יכולת הרווח של החברה ממכירות לפני ניכוי עלויות נוספות.

EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והחזר השקעה) – מדד זה מוסיף נתון נוסף לרווח התפעולי: הוא לא שולל את ההוצאות הלא מזומניות. זהו מדד מועדף על רוב המנהלים כדי להדגיש את היכולת לייצר הכנסה.

רווח נקי – זהו הרווח שנשאר לאחר שכל ההוצאות, כולל ריבית ומסים, שקוזזו מההכנסות. יתכן שזהו המדד החשוב ביותר מבין כולם כי הוא מספר לנו מה נשאר בכיס לבעלי המניות.

אנחנו עושים את ההשוואות האלו כי כל אחד מהמדדים מתאר את הכושר הכלכלי מזווית אחרת. רווח התפעולי מאפשר לראות את הקו התחתון של העסק בפועלו, ועל ידי זה אנחנו יודעים איך החברה מתמודדת עם עלויותיה המשתנות. אז כשאנחנו משווים בין מדדים, זה כמו להביט על פסיפס: כל חתיכה משתלבת יחד כדי להרכיב את התמונה הכוללת של המצב הפיננסי.